Wniosek o dofinansowanie - jak przygotowac ?


Idź do treści

Wniosek o dofinansowanie - jak przygotowac ?



W kilku krokach postaramy się wyjaśnic Państwu przygotowanie wniosku o dofinansowanie operacji która wpisuje się w cele działania "Odnowa i Rozwój Wsi" Programu Rozoju Obszarów Wiejskich:

Krok 1. Przede wszystkim, przemyślcie i przygotujcie listę przedsięwzięć kluczowych dla rozwoju miejscowości i całej gminy. W tym celu ustawodawca prewidział m.in. przygotowanie Planu Odnowy Miejscowości jako dokumentu wyznaczającego kierunki rozwoju miejscowości. Dla przygotowania tego dokumentu niezbędna jest dogłębna analiza specyfiki miejscowości pod kątem istniejących zasobów, potrzeb mieszkańców. Dokument ten musi zawierac wg najnowszych wytycznych opis i charakterystykę obszarów o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, sprzyjających nawiązywaniu kontaktów społecznych, ze względu na ich położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne.

Wybierzcie w pierwszej kolejności te przedsięwzięcia, które są najważniejsze dla rozwoju miejscowości. Nie zapomnijcie o tym, że Plan Odnowy Miejscowości to dokument, który musi byc konsultowany ze społecznością lokalną!!!!!



przykładowy POM


Wytyczne do przygotowania POM





Krok 2. Dokładnie przeczytajcie wszystkie informacje, które dotyczą działania "Odnowa i rozwój wsi" – zapoznajcie się ze wszystkimi rozporządzeniami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ustalcie czy planowana przez Was operacja wpisuje się w cele działania.

Krok 3.
Bądźcie w kontakcie z Urzędem Marszałkowskim- zorientujcie się kiedy będą ogłaszane nabory wniosków. Podejmijcie decyzję w jakiej kolejności będziecie realizowac projekty. Weźcie pod uwagę , do których projektów jesteście najlepiej przygotowani (czy macie gotową dokumentację? czy posiadacie wszystkie wymagane decyzje i pozwolenia? czy zabezpieczone są w budżecie gminy środki na realizację inwestycji - pamiętajcie , że w działaniu "Odnowa i rozwój wsi" dotacja przekazywana jest beneficjentom w formie refundacji, po realizacji zadania? Jeżeli nie posiadacie numeru ewidencyjnego nadawanego przez ARiMR złóżcie wnosek o jego nadanie - bez tego numeru nie możecie złożyc wniosku!!!! )
Zwróccie uwagę, że projekty muszą byc przemyślane i dobrze zaplanowane. Jeżeli na etapie przygotowania inwestycji zapomnicie o czymś i nie ujmiecie tego w planowanych działaniach oraz kosztach a otrzymacie dofinansowanie, to później wszelkie dodatkowe prace i zakupy będzie trzeba sfinasowac w 100%. Po podpisaniu umowy o dofinansowanie trudno jest uzyskac zgodę na kwalifikowalnośc dodatkowych kosztów, nawet jeżeli po przeprowadzeniu przetargów wartośc projektu oraz dotacji ulega obniżeniu!!!


Krok 4.
Po wybraniu projektów do realizacji ściągnijcie formularz wniosku i rozpocznijcie jego wypełnianie. Przydatna będzie też instrukcja wypełniania wniosku. Zwróccie uwagę czy posiadacie wszystkie załączniki. Nie odkładajcie tego na ostatnią chwilę, ponieważ załączników jest naprawdę dużo, szczególnie jeżeli operacja polega na realizacji inwestycji budowlanych.
Przygotowując wniosek o dotację kontaktujcie się z Urzędem Marszałkowskim jeżeli czegoś nie jesteście pewni. Korzystajcie z organizowanych szkoleń, zadawajcie pytania i wyjaśniajcie wątpliwości. Warto dobrze wypełnic wniosek, szczególnie zestawienie rzeczowo finansowe i prawidłowo ustalic jakie koszty są a jakie nie są kwalifikowalne żeby uniknąc przykrych niespodzianek.
Korzystajcie z interpretacji dostępnych na stronach Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zwróccie uwagę na okres realizacji projektu tak aby miec czas na przeprowadzenie postępowania przetargowego, czas na realizację inwestycji (w przypadku robót budowlanych duże znaczenie ma pora roku), czas na przygotowanie wniosku o płatnośc.

Krok 5.
Przed złożeniem wniosku sprawdźcie, czy wypełnione zostały wszystkie pola, czy w puste pola zostały wstawione kreski lub zera (w przypadku komórek dot. kwot) , czy są wszystkie podpisy, pieczątki i załączniki. Jeżeli wniosek jest gotowy do złożenia musicie wybrac się do Urzędu Marszałkowskiego i złożyc go w miejscu wskazanym w ogłoszeniu o naborze.

Krok 6. Urząd Marszałkowski ma 3 miesiące od zakończenia naboru na rozpatrzenie wniosków. Termin ten ulega wydłużeniu o czas , w którym UM wzywa Was do uzupełnienia braków we wniosku. A że takie będą możecie by pewni!!!

Krok 7. Zarząd Województwa podaje do publicznej wiadomości listę projektów zatwierdzonych do dofinansowania. Wasz projekt znajduje się oczywiście na tej liście.

NIE CIESZCIE SIĘ JEDNAK ZA BARDZO - TO DOPIERO POCZĄTEK ZABAWY!!!!
PRZED WAMI REALIZACJA PROJEKTU I JEGO ROZLICZENIE. CIESZYĆ MOŻNA SIĘ DOPIERO KIEDY REFUNDACJA WPŁYNIE NA KONTO!!!!!!

ŻYCZĘ POWODZENIA!!!!



Powrót do treści | Wróć do menu głównego